Özbekistan, Dijitalleşmede Dünya Gümrük Örgütü Ile İşbirliği

Taşkent Ticaret Müşavirliği;26 Kasım günü, Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev, Dünya Gümrük Örgütü Genel Sekreteri Kunio Mikuriya'yı kabul etti. Özbekistan, 1992'den beri Dünya Gümrük Örgütü'nün üyesidir. Son yıllarda, bu kuruluşla etkileşimde gözle görülür bir yoğunlaşma olmuştur.

Kuruluşun desteğiyle, Ocak 2020'den bu yana Özbekistan'da "Tek Pencere" otomatik sistemi devreye alınmış ve Gümrük Kontrol Koordinasyon Durum Merkezi oluşturulmuştur. Son zamanlarda, ülkenin gümrük laboratuvarı, Dünya Gümrük Örgütü'nün bölgesel laboratuvarı statüsünü aldı.

Özbekistan Devlet Gümrük Komitesi’ne bağlı Yüksek Askeri Gümrük Enstitüsü, bu uluslararası yapının araştırma programında akredite edilmiştir.

Dün Taşkent şehrinde bölge ülkelerinin gümrük hizmetleri temsilcilerinin verimli bir toplantısı gerçekleşti. Örgütün Genel Sekreteri ile yaptığı toplantıda Cumhurbaşkanı, Özbekistan Devlet Gümrük Komitesi'nin çalışmalarının iyileştirilmesine yönelik işbirliğine özel önem verdi.

Shavkat Mirziyoyev, dijitalleşme, uluslararası standartların kabul edilmesi, gümrük kapılarının akıllı sistemlerin kullanımına dayalı olarak modernize edilmesi, yolsuzluk, kaçakçılık ve gümrük ihlalleriyle mücadele alanında düzenleyici çerçevenin iyileştirilmesi, uzmanların eğitimi ve diğer alanlarda ortak etkinlik ve projelerin uygulanmasının önemini vurguladı.

Ayrıca Özbekistan'ın Dünya Ticaret Örgütü'ne mümkün olan en erken girişi ile ilgili konularda etkileşim ihtiyacına da dikkat çekti.

Özbekistan ile Dünya Gümrük Örgütü arasındaki ortaklığı genişletmek için yeni bir "yol haritasının" kabul edilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.