Belarus Ve Türkiye Hizmetlerde Serbest Ticaret Anlaşması Taslağı

Belarus, Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) üst düzey temsilcilerinden oluşan bir Türk hükümet heyetine ev sahipliği yapıyor. BelTA Ekonomi Bakanlığı basın servisinden edinilen bilgiye göre, ziyaretin temel amacı hizmetlerde serbest ticaret konulu ikili anlaşma taslağını görüşmek.


Toplantıların ilkini başlatan Ekonomi Bakanlığı Ekonomik Entegrasyon Ana Dairesi başkanı Marina Yezhova, bunun Belarus ile Türkiye arasındaki üçüncü tur müzakereler olduğunu hatırlattı. "Birinci ve ikinci turlarda ve ayrıca oturumlar arası toplantılarda, belgenin yaklaşık yapısına karar verdik, karmaşık sorunlara karşılıklı fayda sağlayan çözümler için seçenekler bulduk. Nihai sonuca ulaşmak için karşılıklı bir odaklanma ile tartışmanın yapıcı bir şekilde yapılması önemlidir" diye vurguladı.

Uzman tahminlerine göre, Türkiye ile hizmetlerde serbest ticaret anlaşması, Belarus'un hizmet ihracatını %3,8 oranında artırmasını sağlayacak. En büyük büyüme, diğer ticari hizmetler (4,9 kat), hava taşımacılığı hizmetleri (1,7 kat) ve iletişim (%8,6) gibi sektörlerde bekleniyor.