Çin Gümrükler Genel İdaresi Gıda Üreticileri Kayıt Sistemi

Pekin Ticaret Müşavirliği:Çin’e gıda ürünü ihraç edecek firmaların kayıt altına alınmalarına ilişkin 248 ve 249 sayılı Çin Gümrükler Genel İdaresi (GACC) düzenlemeleri 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.


Bu kapsamda, gıda ürünü üreterek Çin'e ihracat yapan bazı firmalarımızın kimi art niyetli danışmanlık firmalarınca yanlış yönlendirildiği ve bu gibi danışmanlık firmalarının https://www.gacc.app/gacc-aqsiq-food-register-search.html ya da benzeri internet adreslerinden kayıt yapıldığını belirterek firmalarımızı kredi kartı bilgilerini vermeye zorladıklarına dair duyumları alınmaktadır. GACC kayıt sisteminin bu ve benzeri bağlantılar ile ilişkisi olmayıp, kayıt için geçerli tek kayıt adresi cifer.singlewindow.cn internet bağlantısıdır. Söz konusu kayıt işlemleri için firmalarımızın danışmanlık hizmeti almalarına gerek olmadığı değerlendirilmektedir.

Çin Gümrükler Genel İdaresi Gıda

Ülkemizden Çin'e gıda ürünleri ihracatı kapsamında kayıt işlemlerine ilişkin olarak Pekin Ticaret Müşavirliğinden alınan bir yazıda; Çin’e gıda ürünü ihraç edecek firmaların kayıt altına alınması çalışmalarına ilişkin 248 ve 249 sayılı Çin Gümrükler Genel İdaresi (GACC) düzenlemelerinin 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği belirtilmektedir.