Et, Tereyağı Ve Patatese İlişkin KDV Muafiyeti

Bu yıl Meclis tarafından 1 Mayıs'tan 31 Aralık 2021 tarihine kadar ? ayçiçeği ve soya fasulyesi tohumları ile bitkisel yağ ithalatı, ayrıca iç bitkisel yağ üretimi ve piyasada satışı için KDV muafiyeti verildi.Ayrıca iki ay önce Vergi Kanunu'nda yapılan değişikliklere göre 10 Ekim 2021 tarihinden bu yılın sonuna kadar et (sığır, koyun, tavuk), canlı hayvanlar (büyükbaş ve kümes hayvanlar) ve bu ürünlerin kesiminden elde edilen ürünler, patates ve dondurulmuş balıkların satışından elde edilen ciro, ayrıca onların Özbekistan topraklarına ithalatları da KDV'den muaf tutuldu.


Milletvekili Daniyar Ganiyev, bütçe taslağı muhakemesi çerçevesinde Başbakan Yardımcısı Camşid Kuçkarov da dahil olmak üzere Hükümet temsilcilerinden, gıda ürünleri için KDV muafiyetlerinin bu yılın sonuna kadar uzatılması konusunun değerlendirilmesini talep ettiğini açıkladı.

Bu öneri dikkate alınarak, Hükümet tarafından bugün Parlamento'ya sunulan kanun tasarısı, bu yıl sonuna kadar verilen desteğin 4 ay daha uzatılmasını öngörmektedir.

Dolayısıyla bu tasarıya göre 30 Nisan 2022 tarihine kadar aşağıdakiler KDV'den muaf tutulacaktır:

  • - Özbekistan Cumhuriyeti topraklarına bitkisel yağ, ayçiçeği ve keten tohumu ile soya fasulyesi ithalatı;
  • - Bitkisel yağ (pamuk tohumu yağı hariç) üretimi ve (veya) satışı;
  • - Et (sığır, koyun, tavuk), canlı hayvanların (büyükbaş ve kümes hayvanları) ve bunların kesiminden elde edilen ürünlerin, patates ve dondurulmuş balık satışı ve bunların ülkeye ithalatı.