Katma Değer Vergisi Ve Özel Tüketim Vergisi Kaldırıldı

Kito Ticaret Müşavirliği:Ekvator'Da Bazı Ürünler Için Katma Değer Vergisi Ve Özel Tüketim Vergisi KaldırıldıEkvator’da 29 Kasım 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Ekonomik Kalkınma ve Mali Sürdürülebilirlik Kanunu kapsamında,


-1 Aralık 2021’den itibaren hijyenik pet, bebek bezi, temizlik mendili, şeker ölçüm cihazları, lansetler, neşterler, glikoz ölçümü için test şeritleri, insülin pompaları, kalp pilleri, düzeltici işitme cihazları, optik lensler, oksimetre, %70 üzeri yoğunluğa sahip sıhhi alkol ve antibakteriyel jel, tıbbi maske, gazete kağıdı, kitaplar, elektrikli ve hibrit araçlar ile hidrokarbonlar, biyoyakıtlar ve doğalgazdan türetilen yakıtlardan alınan katma değer vergisi kaldırılmıştır.

-Elektrikli ve hibrit araçlar, video oyunları, su ısıtıcıları ve su ısıtma sistemleri ve %50’den fazlası doğal içeriğe sahip olan meyve sularından alınan özel tüketim vergisi kaldırılmıştır. Saf alkolün ve alkollü içeceklerin litresinden alınan 7,18 ABD Doları özel tüketim vergisi, 10 Dolara çıkarılmıştır. Endüstriyel biranın litresinden alınan özel tüketim vergisi 13,08 Dolar, el yapımı biranın litresinden alınan özel tüketim vergisi 1,5 Dolar olarak kalmıştır.

-Yeni kurulan şirketlerden ve Ekvator’a yapılan yeni yatırımlardan alınacak gelir vergisi 15 yıl boyunca 3 puan azaltılmıştır. Maliye Bakanlığı’nın onayı ile yatırım sözleşmesi bulunan şirketlerin ödeyeceği gelir vergisi ise 15 yıl boyunca 5 puan azalmıştır.