Singapur’un 2021 Yılı 3. Çeyrek Dış Ticaret Verileri

Singapur'un 2021 yılı 3. çeyrek toplam dış ticareti yıllık bazda değerlendirildiğinde bir önceki çeyrekte kaydedilen %27,3'lük büyümeye benzer şekilde %19,1 oranında artmıştır. 2021 yılı 3. çeyreğinde toplam ithalat bir önceki yılın aynı dönemine göre %21,1 ve ihracat ise %17,4 oranında artmıştır.

2021 yılı 3. çeyreğinde yıllık bazda petrol dışı iç ihracat %9 oranında artış göstermiş olup, söz konusu artış hem elektronik (entegre devreler, bilgisayarlar, diod ve transistörler) hem elektronik dışı ürünlerin (özelleşmiş makinalar, petrokimyasallar ve eczacılık ürünleri) ihracatında yaşanan artıştan kaynaklanmıştır. Petrol dışı iç ihracat artışına en fazla katkı Çin, Tayvan ve Güney Kore’ye gerçekleştirilen ihracattan gelmiş olup, ABD ve Avrupa Birliği Ülkeleri (27)’nde düşüş görülmüştür. 2021 yılı 3. çeyreğinde petrol ihracatında %49,2 ve petrol re-eksportunda %9,3 oranlarında artış kaydedilmiştir.

2021 yılı 3. çeyreğinde yıllık bazda petrol dışı re-eksport %16,4 oranında artış göstermiş olup, devre kartları, diod ve transistörler ile bilgisayar aksamı gibi elektronik ürünlerin re-eksportunda artış görülürken, aynı zamanda özelleşmiş makinalar, nikel ve aluminyum gibi elektronik olmayan ürünlerin re-eksportunda da artış kaydedilmiştir. Petrol dışı re-eksport artışına en fazla katkı Hong Kong, Çin ve Tayvan’a gerçekleştirilen re-eksporttan gelmiş olup, Güney Kore'de düşüş görülmüştür.