Türkiye’nin ihraç ettiği ürünleri Almanya ve İspanya iade ediyor

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’den ihraç edilen ancak iade edilen ürünleri sordu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş yanıt verdi. Gürer, “İhraç ettiğimiz ürünleri en çok Almanya ve İspanya iade ediyor ürünlerimiz, genellikle kalite standartlarına uymadığı için iade ediliyor” dedi.


Önergeye yanıt veren Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “2020 ve 2021 yılı ihracat ürünleri içerisinde kazan, makine, cihaz ve aletler (84. Fasıl), bakır ve bakırdan eşya (74. Fasıl), demir ve çelik (72. Fasıl), tütün ve tütün yerine geçen işlenmiş maddeler (24. Fasıl), sebzeler, meyveler, sert kabuklu meyveler ve bitkilerin diğer kısımlarından elde edilen müstahzarlar (20. Fasıl) gibi muhtelif eşyalar iade edilen ürünleri kapsamaktadır” açıklamasında bulundu.

Bahse konu ürünlerin iade gerekçelerini açıklayan Bakan Muş; ürünlerin sözleşme hükümlerine uygun olmaması, ticari kalite standartlarına uyumsuzluk, sipariş evsafına uymaması, karantina önlemleri gibi nedenlerle iade edildiğini anlattı.

Bakan Muş, “Ürünlerin, gönderildiği ülkede yürürlükte olan mevzuat nedeniyle serbest dolaşıma girememesi veya kullanıma arz edilmemesi, kusurlu olması veya sözleşme hükümlerine uygun olmaması nedenleriyle alıcısı tarafından kabul edilmeyerek geri gelmesi halinde, durumun TürkiyeGümrük Bölgesi dışındaki alıcı veya yetkili kurumlardan alınacak belgelerle gümrük idaresine ispatı gerekir” ifadelerini kullandı.