BREXIT SINIR KONTROLLERI AB'DEN KALITELI GIDA ITHALATINI ENGELLEYEBILIR

Gıda sektöründen temsilciler, 30 Nisan'da uygulamaya girecek yeni kuralların İngiltere'nin gıda ve içecek çeşitliliğini bozma riski taşıdığına dikkat çekiyor. İngiltere 2016 yılında Avrupa Birliği'nden ayrılma yönünde oy kullandı, ancak tedarik zincirlerini çözme ve gümrük sınırlarını oluşturma görevinin büyüklüğü nedeniyle yeni kuralları ancak bu yıl belirledi.


AB'nin soğutulmuş ve dondurulmuş et, balık, peynir, süt ürünleri ve bazı kesme çiçek ihracatçıları 31 Ocak'tan bu yana zorunlu olarak bir veteriner ya da fabrika müfettişi tarafından imzalanmış sağlık sertifikası sunmaya başladı. Küçük İngiliz perakendecileri ve toptancıları bu durumun malların gelişini haftalarca geciktirebildiğini söylüyor.

Şimdi ise 30 Nisan'dan itibaren fiziksel kontroller ve yüksek tarife uygulanması başlıyor. İhracatçılar yeni uygulamayla birlikte şarküteri, peynir, makarna ve zeytinyağı gibi kaliteli "artisan" yani geleneksel yöntemlerle el emeği ile üretilen gıdaların çeşitlilik ve tazeliğinin kısıtlanacağı ve fiyatların yükseleceği uyarısında bulunuyor.