Sonradan Kontrol Denetim Hizmetleri

Sonradan kontrol uygulamaları gümrük idaresine beyanda bulunan yükümlülere güven esasına dayanmaktadır. Yükümlüsüne güvenen gümrük idaresi onun doğru beyanda bulunacağını kabule eder, beyanın kontrolünü eşyalar gümrükte iken yapmayıp, daha sonrasında görev vereceği denetim elemanlarının vasıtası ile kontrol ettirilmesi şeklinde oluşmaktadır. Bu nedenle sonradan kontrol denetim hizmetleri konusunda deneyimli bir kuruluş ile hazırlık çalışmalarının yürütülmesi çok önemlidir. Firma olarak bu işlemlerin sorunsuz yönetilmesi için hizmet vermekteyiz.

Sonradan Kontrol Denetim Nedir?

Gümrük Kanununun 73. maddesi gereğince sonradan kontrol eşyaların teslimatından sonra gümrük idaresine beyan edilen bilgilerin doğruluğunu saptamak amacı ile ithalat ve ihracat işlemlerinin ve sonrasında tapılacak ticari işlemlere ilişkin ticari belge ve verilerin Gümrük Müfettişleri tarafından denetlenmesidir. Bu denetim gerçek ve tüzel kişilerin gümrük mevzuatında öngörülmüş olan yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediğini belirlemek için yapılmaktadır.

Sonradan kontrolü yapılan firmanın sadece gümrük vergileri anlamında değil, bunun dışında menşe işlemleri, tarife ve kıymet yönünden yapılan beyanlar, alınan her türlü izinler, muhasebe kayıtları, üretim süreçleri ve rejimin öngördüğü şartlara uyulması açısından denetlenmesi yapılmaktadır.

Gümrük Müfettişlerinin yapacakları kontrollerde ortaya çıkacak eksiklikler ve hatalar sonucunda telafisi çok zor olan zararlar oluşmaması için dış ticaret firmalarının sonradan kontrole hazırlayan ve bu hizmetleri veren uzman kuruluşlar ile hazırlık çalışması yürütmesi önemlidir. Bu anlamda firmamız Dış Ticaret şirketlerine sonradan kontrol denetim hizmetlerini uzman ve alanında deneyimli çalışanları ile sunmaktadır.

Sonradan Kontrol Denetim Hizmetleri

Firmamız Dış Ticaret ile ilgili Ulusal ve Uluslararası değerli kuruluşların gümrük idarelerinde ve bağlantılı olan tüm kamu kuruluşlarında başarılı bir şekilde temsil etmektedir. Gümrük müfettişleri tarafından icra edilecek olan sonradan kontrol denetlemesi öncesinde dikkat edilmesi gereken konular hakkında ve uyulması zorunlu olan hususlar ile ilgili müşterilerimize sunduğumuz hizmetler ile sektörde öne çıkan bir kuruluş olmaktayız.

Sonradan Kontrol Denetimde Hizmetlerinin Önemi

Dış ticaret şirketleri bu anlamda gümrük ve dış ticaret mevzuatı ve uygulamalarına ilişkin ayrıntılara dikkat etmesi çok önemlidir. Sonradan kontrol denetimlerinde mutlaka uzman Gümrük Müşavirliği firması denetiminde hazırlanması gerekir. Turuncu Gümrük Müşavirliği olarak bu alanda hizmet vererek sonrasında oluşacak telafisi zor olan cezaları, prestij kayıplarını önlemekteyiz.