İnteraktif Gümrük Hizmetleri

Turuncu Gümrük Müşavirliği'nin müşterileri "Turuncu Online Gümrük" portalı üzerinden giriş yaparak beyanname sorgulama, dijital arşiv, antrepo ürün raporu, dahilde işlem takibi, iş takip raporu, serbest bölge stok raporu, süre sonu işlem takibi, belge düşüm stok raporu, dosya statüleri, izleme raporu, Gtip Bazlı İthalat raporu, ihracat raporu, mevzuat arama, vergi hesaplama ve Gtip arama gibi işlemler yapılabilir. Sistemler arası entegrasyon Müşteri, istek, öneri ve şikayetleri, özel raporlama mevzuat e-bülten, müşteri memnuniyeti analizleri, özel raporlama gibi hizmetler Turuncu Gümrük Müşavirliği tarafından online olarak yürütülür.

Dijital Arşivleme

Dijital Arşiv Sistemi, müşterilerle gerçekleştirilen iş trafiğinin elektronik ortamda kayıt altına alınması, evrak hareketleri, iş sürecinin hızlanması tıkanan noktaların belirlenerek bu noktaların açılmasının sağlanmasına yardımcı olan ve evrak akış planını yönlendiren modern bilgi sistemine verilen isimdir. Bu sistem sayesinde bilgi ve belge güvenliği sağlanır ve hem müşterilerin hem de kurumun iş yükü azaltılmış olur. İş yapma faaliyetini hızlandırarak iki taraflı maliyetlerin düşürülmesine yardımcı olur. Dijital arşiv sistemi sayesinde aranan evraklara ulaşım süresi önemli ölçüde kısalır.

Elektronik Beyanname Takip Sistemi

Web tabanlı elektronik tabanlı takip sistmi aracılığı ile gümrüklerde çalışan personeller cep telefonları ve bilgisayarları aracılığı ile müşterilerin gümrüklerde işlem gören beyanname durumları ile ilgili bilgiler elektronik beyanname takip sistemi ile kayıt altına alınır ve takip edilir. Bu sayede beyannamenin durumu anlık olarak yakından takip edilir. Aynı zamanda sistem üzerinden mail yolu ile bilgilendirme işlemi yapılabildiği için belirlenen saat aralıklarında beyanname durumları otomatik olarak raporlanarak mail yolu ile müşterilere bilgi verilir.

Özel Raporlama

Turuncu Gümrük Müşavirliği'nde görevli olan müşteri temsilcileri, interaktif gümrük hizmetleri yürütülmesinde, iç operasyon bölümünün hazırlayarak gümrüğe göndermiş olduğu beyannamelerin işlem sürelerini yakından takip ediyor. Bu profesyonel elemanlar ve yöneticiler sayesinde bilgi alışverişinde bulunarak müşterilerine durum raporlarını gönderirler. Bu raporlar günde iki defa gönderilir. Bu işlem sayesinde ise, müşteriler gümrük raporları aracılığı ile işlemlerin durumunu, tamamlanmış ya da işleme alınmayı bekleyen işlemlerin son halini görme şansı elde eder. Online gümrükleme işlemleri sayesinde pek çok işlem online olarak yürütülebiliyor.

Müşteri, İstek, Öneri ve Şikayetleri

Müşterilerin her türlü istek, şikayet, teşekkür ve önerileri ile yaptıkları geri bildirimler Müşteri Geri Bildirim Formu doldurularak geri gönderilebiliyor. Bu bildirimler ilgili birimlere en kısa sürede ulaştırılarak değerlendiriliyor ve işleme alınıyor. Çalışma süreci sonucunda elde edilen veriler ise muhattap ile hemen paylaşılması gerekiyor.

Mevzuat E Bülten

Mevzuat E-Bültenler, uzun yıllardan beri tüm dünyada etkili bir pazarlama aracı olarak kullanılıyor. Turuncu Gümrük Müşavirliği, yeni ürünlerini, firmanın en güncel haberlerini, gümrük ve dış mevzuat ile ilgili yapılan değişiklikleri ve sektörel haberleri interaktif gümrük hizmetleri sınıflandırarak müşterilerine göndererek yapılan tüm değişiklikler hakkında bilgilendirir.