ÇIN'DEN TÜRKIYE'YE VERGI ISYANI: ELEKTRIKLI ARAÇTA GÜMRÜK VERGISINI INDIRIN

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin, Çin’den gelen elektrikli araçlara uygulanan ek yüzde 40 gümrük vergisinin kaldırılmasını talep etti.Kaynak: Çin'den Türkiye'ye vergi isyanı: Elektrikli araçta gümrük vergisini indirin


Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi LIU Shaobin, “Çin ekonomisi uzun vadeli olarak olumlu bir yöne doğru ilerliyor ve yüksek kalitedeki teknolojisi, dünya ekonomisinin gelişimine önemli katkılar sağlıyor. Türkiye ve Çin arasında üst düzey temaslar ve kültürel alışveriş yoğunlaşıyor. Türkiye ile birlikte büyük ortak çıkarlara sahip olmamıza önem veriyoruz ve stratejik iş birliği ilişkilerimizin daha yüksek bir seviyeye ulaşmasını arzuluyoruz. Geçen yıl, Türkiye istatistiklerine göre iki ülke arasındaki ticaret hacmi 45 milyar doları aştı.

 

Ancak, ticarette büyük bir açık olduğunu kabul ediyoruz. Türkiye ile bu açığı kapatmaya ve yapısal sorunları çözmeye hazırız. İlişkilerin güçlenmesi için karşılıklı çaba gösterilmesi gerekiyor. Çin elektrikli araçlarına uygulanan ek yüzde 40 gümrük vergisinin kaldırılması ve doğrudan uçuşların artırılması gibi adımlar atılmalı. Her alanda iş birliklerinin canlanması durumunda Çin’den ülkenize gelen turist sayısında da artış olacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.